/ ЦНСССКЦИЕ задълбочава сътрудничеството си с Китайската академия за селскостопански науки

Принтирай

На 9 юни 2025 г. в офиса на ЦНСССКЦИЕ директорът на Центъра д-р Момчил Станишев проведе среща с китайска делегация от Китайската академия за селскостопански науки (Chinese Academy of Agricultural Sciences – CAAS) и институти към Академията. Китайската делегация беше в състав: г-н Йе Юдзян (Ye Yujiang), вицепрезидент на Китайската академия за селскостопански науки, г-н Лиу Уъндъ (Liu Wende), заместник-генерален директор, Департамент за международно сътрудничество на CAAS, г-н У Уънбин (Wu Wenbin), генерален директор на Института за земеделски ресурси и регионално планиране към CAAS, г-н Тиен Уънли (Tian Wenli), заместник – генерален директор, Институт за изследвания в областта на пчеларството към CAAS, г-н Джан Дзянфън (Zhang Jianfeng), заместник-генерален директор, Институт по специални науки за животните и растенията към CAAS. Това е последваща визита на представители на Китайска академия за селскостопански науки, след като заместник-генералният директор на Института за изследвания в областта на пчеларството г-н Тиен Уънли посети офиса на ЦНСССКЦИЕ на 15 април 2024 г.

Д-р Момчил Станишев представи на членовете на китайската делегация актуалните инициативи на Центъра – наскоро откритият Постоянен Павилион на държавите от ЦИЕ в град Нинбо, предстоящата Втора среща на Консорциума за иновации в модерната аграрна наука и образование „Китай-ЦИЕ“ и Международна конференция „10 години ЦНСССКЦИЕ: Мост за сътрудничество между Китай и ЦИЕ“. Директорът на ЦНСССКЦИЕ обърна внимание на активната работа на Центъра с висши учебни заведения в България и ЦИЕ, сред които Аграрен университет – Пловдив, УНСС, Софийски университет и други.

Вицепрезидентът на Китайската академия за селскостопански науки г-н Йе Юдзян представи обща информация за Китайската академия за селскостопански науки, която към момента има сътрудничество с голям брой партньорски организации, включително над 330 държавни департамента и научни институти и близо 50 международни организации, фондации и многонационални компании.  Г-н Лиу Уъндъ подчерта доброто сътрудничество между ЦНСССКЦИЕ и CAAS, което носи ползи и на двете страни.   

От страна на CAAS бяха предложени няколко области, в които партньорството с ЦНСССКЦИЕ би могло да бъде задълбочено, като насърчаване на научния обмен на знания, както и засилване на обмена на млади учени чрез организиране на съвместни изследователски проекти и краткосрочен престой на изследователи.

Делегацията от Китайската академия за селскостопански науки представи и своята концепция за създаването на нова Асоциация на водещи учени в областта на земеделието (Association of Chief Scientists in Agriculture – ACSA). ACSA ще бъде глобална неправителствена организация за изследователи в областта на земеделието и ще създаде международна мрежа от университети, изследователски институти, компании и физически лица в сферата на аграрната наука и технологии, които ще насърчават партньорства за иновации в сектора. Ще се акцентира и върху актуални предизвикателства като климатичните промени, недостига на храна, намаляване на биоразнообразието. Очаква се Асоциацията да стартира своята работа до края на 2025 г., като ЦНСССКЦИЕ получи покана за членство.

След срещата представителите на Китайската академия за селскостопански науки разгледаха демонстрационното пространство с мостри от Централна и Източна Европа към офиса на ЦНСССКЦИЕ в София.