06.06.2025 / Директорът на ЦНСССКЦИЕ взе участие в Българо-китайски форум за климатичните промени и съживяване на селските райони

На 5 юни 2025 г. д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, взе участие в Българо-китайски форум за климатичните промени и съживяването на селските райони, организиран от Шанхайския университет „Дзяо Тун“, Институтът по аграрна икономика към Селскостопанска академия в София, Университетът за национално и световно стопанство и Аграрен университет – Пловдив.
Форумът беше открит от проф. д-р Божидар Иванов, директор на Института по аграрна икономика, който подчерта значението на подобни инициативи за напредъка на академично-изследователското сътрудничество между България и Китай.
Д-р Момчил Станишев отправи поздравление към аудиторията от името на д-р Георги Тахов, министър на земеделието и храните на Република България. В изказването беше подчертано, че през последните години Министерството на земеделието и храните е очертало предизвикателствата, пред които е изправен сектор селско стопанство. През настоящата година министерството е предприело редица реални действия за преодоляване на тези предизвикателствата, включително чрез стартиране на нови инструменти за управление на риска в земеделието и разработване на план за развитие на интегрирана система за напояване в цялата страна. Акцент беше поставен и върху активното развитие на традиционно доброто сътрудничество между България и Китай в областта на селското стопанство. През 2023 г. търговията със селскостопански продукти между София и Пекин достигна рекордна стойност от 640,6 млн. щатски долара, което е с 37,4% увеличение в сравнение с нивото от 2022 г. В същото време стойността на българския селскостопански износ за китайския пазар се удвоява на годишна база и достига 517,6 млн. щатски долара. В допълнение, през 2023 г. 47% от общия износ на България за Китай се състои от селскостопански и хранителни продукти.
В качеството си на директор на ЦНСССКЦИЕ д-р Станишев се фокусира върху актуалните дейности на Центъра, насочени към съживяването на селските райони и борбата с климатичните промени – включително Академията по предприемачество в земеделието, Акселераторската програма за стартиращи предприятия в областта на селското стопанство между Китай и ЦИЕ, откритият наскоро Постоянен Павилион на държавите от ЦИЕ в китайския град Нинбо, както и редовното участие на ЦНСССКЦИЕ на международни изложения. Д-р Станишев обърна внимание, че често представените проектни предложения в Академията по предприемачество в земеделието са насочени към предлагане на „зелени“ решения, а победителят в пловдивското издание на Академията е извоювал наградата с проект за насърчаване на пчеларството – сектор, който е от голямо значение за опазване на биоразнообразието.
Освен това в рамките на откриващата церемония поздравителни слова отправиха Н. Пр. г-жа Уан Мин, временно управляващ посолството на КНР в България, Prof. Yang Zhenbin, председател на Университетския съвет на от Шанхайския университет „Дзяо Тун“, проф. д-р Виолета Божанова, председател на Селскостопанска академия, д-р Паскал Желев, преподавател в Университета за национално и световно стопанство, проф. д-р Светла Янчева, главен секретар на Аграрен университет – Пловдив.
След края на официалната част, като част от форума, се проведе и годишният научен симпозиум на съвместната китайско-българска лаборатория за управление на климатичните промени в селските райони. Директорите на лабораторията проф. д-р Храбрин Башев и проф. д-р Che Shengquan представиха последната си публикация „Adapting to the Future: Climate Risks and Resilience in Rural Bulgaria“, резултат от съвместни научни изследвания. В нея са разгледани проблемите, свързани с климатичните рискове в селските райони.