03.07.2026 / ЦНСССКЦИЕ и партньори успешно организираха информационно събитие на тема: „Регистрация на храни за износ за Китай и митническо освобождаване на козметични продукти“
В периода 30 юни – 2 юли 2026 г. китайска делегация от Митнически район – гр. Нинбо посети Република България. Делегацията беше ръководена от г-жа Данг Индзие, генерален директор. Домакин на посещението беше ЦНСССКЦИЕ към Министерството на земеделието и храните на България.
Митнически район – гр. Нинбо, под ръководството на Генералната митническа администрация на Китай, е отговорен за дейността на Митническия информационен център между Китай и страните от Централна и Източна Европа Европа (Митнически информационен център „Китай-СЦИЕ“). Настоящата визита на китайската делегация се осъществи в продължение на съвместна декларация за сътрудничество между Митническия информационен център „Китай-СЦИЕ“ и ЦНСССКЦИЕ, която беше подписана в гр. София на 17 октомври 2026 г.
На 1 юли 2026 г., като съвместна инициатива на ЦНСССКЦИЕ и на Митническия информационен център „Китай-СЦИЕ“, се проведе информационно събитие – семинар на тема: „Регистрация на храни за износ за Китай и митническо освобождаване на козметични продукти“, който се състоя в TEZ Event Center, Тракия Икономическа Зона. Основни организатори на събитието бяха ЦНСССКЦИЕ и Митническият информационен център „Китай-СЦИЕ“.
На събитието присъстваха представители на бизнеса от секторите храни и напитки, козметика и етерични масла, хранителни добавки, както и търговско-промишлени камари и браншови асоциации. Целта на събитието беше да представи пред българските производители практически ориентирана информация за производителите в областта на храните и напитките, които желаят да осъществяват износ за Китай, както и разяснения за износителите на козметични продукти за процедурата по митническото освобождаване на такива продукти.
Семинарът беше модериран от д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, и беше открит с встъпителни изказвания от страна на:
- Инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор, Тракия икономическа зона;
- Проф. д-р Светла Янчева, изпълнителен директор, Българска агенция по безопасност на храните;
- Г-жа Данг Индзие (Dang Yingjie), генерален директор, Митнически район – гр. Нинбо;
- Г-н Ангел Хронев, председател, Търговско-Промишлена Камара – Пловдив.
В своето изказване проф. д-р Светла Янчева, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните, определи китайския пазар като мащабен, динамичен и регулиран пазар. Тя отбеляза необходимостта българските предприятия да имат яснота по отношение на процедурите по регистрация на храни и по митническо освобождаване. Проф. д-р Янчева също така открои ролята на БАБХ като компетентен орган и посочи възможностите на агенцията да подпомага бизнеса с експертиза.
От страна на г-жа Данг Индзие, генерален директор, Митнически район – гр. Нинбо, беше изразена благодарност към ЦНСССКЦИЕ за провеждане на съвместното събитие. Г-жа Данг посочи, че Китай е сред държавите, които внасят най-много селскостопански и хранителни продукти, а страните от ЦИЕ произвеждат голям обем такива продукти. Тя отбеляза, че според китайската статистика през 2025 г. Китай е внесъл аграрни стоки от страните от ЦИЕ в размер на 2.97 млрд. юана. Г-жа Данг поясни, че Митнически район – гр. Нинбо е определен като основен партньор при осъществяване на търговията в рамките на сътрудничеството между Китай и страните от ЦИЕ. Районът се стреми постоянно да оптимизира процеса на внос, особено от страните от ЦИЕ.
В рамките на събитието бяха направени презентации от страна на китайски и български лектори. Г-н Лиан Ципин, (Liang Qiping) – директор, отдел за митническо информационно сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ, Митнически район – гр. Нинбо, представи ролята и основните функции на Митническия информационен център „Китай-СЦИЕ“, създаден през 2021 г., чието функциониране се осигурява от Митнически район – гр. Нинбо. Центърът осъществява няколко функции, една от които е да бъде информационен хъб. За целта Центърът е разработил интернет страница с подробни статии и материали. Освен това, Митническият информационен център отговаря за платформата за диалог по митническо, инспекционно и карантинно сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ и работи по организацията на Международното изложение „Китай-ЦИЕ“.
Г-н Лиан посочи, че чрез интернет страницата на Митническия информационен център „Китай-СЦИЕ“ се публикуват материали и се представят мерки, свързани с карантинни изисквания и митническа инспекция. Страницата дава възможност на посетителите ѝ да се запознаят и със статистически данни за търговските потоци. Той представи и възможността през страницата да бъдат изпратени въпроси, на които да бъде даден отговор. Също така поясни, че е разработено специално приложение, чрез което могат да бъдат проверявани достъпът на аграрните продукти от дадена държава от ЦИЕ до китайския пазар. Тази платформа е достъпна на следния линк: https://www.cceeccic.org/d/accessIndex.
Г-н Сун Тао (Song Tao), ръководител на Секцията по общи въпроси, Отдел за безопасност на вносните и износните храни, Митнически район – гр. Нинбо, изнесе презентация, с която представи процедурите за регистрация към китайските митници на чуждестранни производствени предприятия за храни. Той отбеляза, че Генералната митническа администрация на КНР е приела Указ №280 – „Административни разпоредби за митническа регистрация на чуждестранните производители на внасяните храни в Китайската народна република“, който предвижда оптимизиране на процедурите. Указът е публикуван на 14 октомври 2025 г. и влиза в сила от 1 юни 2026 г. Според г-н Сун Тао вече регистрираните предприятия също ще могат в пълна степен да се възползват от новите регулации. Той представи основните характеристики на новите разпоредби и се спря по-подробно на различните процедури по регистрация (1. регистрация по официална препоръка от компетентния орган; 2. самостоятелна кандидатура за регистрация, подадена от съответното предприятие; 3. регистрация на базата на списък чрез компетентния орган), като описа при какви условия се прилагат трите процедури. Г-н Сун също така поясни какъв е обхватът на предприятията, за които се изисква регистрация; какви условия трябва да бъдат спазени от страна на компаниите, които кандидатстват за регистрацията; както и през какви етапи преминава процесът на одобрение при трите регистрационни процедури. Той представи и 17-те категории храни, попадащи в обхвата на Каталога на вносните храни, за които се изисква официална препоръка за регистрация. Беше посочено, че срокът на валидност на регистрацията е 5 години. Част от презентацията беше посветена и на подновяването на регистрацията. Г-н Сун обърна внимание, че някои категории продукти не подлежат на автоматично подновяване на регистрацията. Той даде съвети и какви стъпки трябва да се предприемат, когато по време на периода на валидност на регистрацията настъпи промяна в обстоятелства, вече регистрирани от компанията – чуждестранно предприятие.
Г-н Сун Тао направи и демонстрация на живо, чрез която показа функциите на системата за управление на регистрацията на чуждестранните производители на внасяните храни на GACC – “CIFER”, чрез която може самостоятелно да се кандидатства за регистрация. Лекторът представи стъпките за създаване на акаунт и въвеждане на данни. Системата е достъпна на следния адрес: https://cifer.singlewindow.cn
В своята презентация г-жа Йоана Пейчева, началник отдел „Международно сътрудничество и проекти“ (МСП), дирекция „Европейска координация, международно сътрудничество и проекти“ (ЕКМСП), Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), представи агенцията, нейната структура, функции и компетенции, както и по-конкретно ролята и функциите на отдел „Международно сътрудничество и проекти“. Тя отбеляза, че БАБХ е публикувала подробна информация, свързана с Указ №280, на следната страница:
Информацията, налична на горепосочената страница, включва също така пояснения за изискванията за внос в Китай, двустранно договорени протоколи за износ с Китай, както и двустранно договорени сертификати за износ за Китай. Според г-жа Пейчева е важно бизнес операторите, които планират да осъществят регистрация, на първо място да проверят дали техният продукт изисква процедура за регистрация по официална препоръка от компетентния орган, и ако е така – да се уверят, че между България и Китай има подписан съответен двустранен протокол, позволяващ продуктът да се изнася за Китай. Г-жа Пейчева разясни процедурните стъпки при типа регистрация „по официална препоръка от компетентния орган“, който за България е БАБХ. Тя също така посочи, че в системата CIFER БАБХ е потребител с права на компетентен орган и има възможност да проследява подадени заявления за регистрация.
В рамките на събитието от страна на г-н Сун Тао беше представена и темата за митническо освобождаване на козметични продукти. Г-н Сун поясни ролята на ключови органи по отношение на козметичните продукти и открои компетенциите на Националната администрация за медицинските продукти на Китай (в чиито компетенции попада регистрационният и уведомителният режим при козметичните продукти) и на Генералната митническа администрация на Китай (чиито отговорности са свързани с декларирането, инспектирането и карантината при вноса на козметични продукти). Той представи правното определение за козметичен продукт, както и класифицирането на козметичните продукти като общи или специализирани, при което към двете категории се прилагат различни режими (уведомителен и регистрационен). Лекторът обърна внимание върху процеса на митническото освобождаване на внасяни козметични продукти. Г-н Сун посочи, че при деклариране козметичните продукти за внос следва да разполагат със сертификат за специална козметика или регистрационен номер за обща козметика. Г-н Сун представи накратко и проверките, които се извършват от митническите органи, както и вариантите за изход от процедурата, съответно при становище за съответствие или несъответствие.
По време на събитието лекторите отговориха на въпроси на представители на български компании.
Освен проведеното на 1 юли събитие, програмата на делегацията от Митнически район – гр. Нинбо включваше посещение на Хъба на ЦНСССКЦИЕ за селскостопански и други продукти, който се намира в Тракия Икономическа Зона. Делегацията разгледа изложени в хъба продукти от секторите храни, напитки и козметика.




