/ ЦНСССКЦИЕ взе участие в редица съпътстващи събития на 4-тото международно изложение „Китай-ЦИЕ“ в гр. Нинбо, КНР

Принтирай

Екипът на ЦНСССКЦИЕ взе участие в поредица паралелни събития, като серията от бизнес форуми, кръгли маси и културни програми съпътства Четвъртото международно изложение „Китай-ЦИЕ“ и Международното изложение за потребителски стоки, което се провежда от 22 до 25 май 2025 г. в Нинбо, Китай.

На 21 май 2025 г. д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, г-жа Ивет Николова, ръководител СТИВ-Шанхай, и г-н Захари Захариев, експерт в Центъра, взеха участие в Деветата среща на Бизнес съвета Китай-ЦИЕ. Тя е организирана от Китайския съвет за насърчаване на международната търговия (CCPIT) и цели задълбочаването на икономическото и търговското сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ, както и да заздрави връзките между бизнес общностите на участващите държави. По време на Бизнес съвета се оценява текущото състояние на отношенията и се очертават рамките на бъдещото задълбочаване и развитие на сътрудничеството. Тематичните дискусии на тазгодишната среща на Бизнес съвета бяха „Координирано развитие на веригите на доставки между Китай и ЦИЕ“ и “Трансгранично правно сътрудничество“. В откриващата сесия на Бизнес съвета с изказвания се отличиха г-н Ю Дзянлун, заместник-председател на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия,  г-н Йе Мяо, заместник-кмет на Народното правителство на Община Нинбо, г-н Сташа Кошарац, вицепремиер на Босна и Херцеговина, г-н Атанас Зафиров, вицепремиер на Република България, г-жа Ягода Лазаревич, министър на вътрешната и международната търговия на Република Сърбия, г-н Владимир Шимоняк държавен секретар на Министерството на икономиката на Словашката република, г-н Матевж Франгеж, държавен секретар на Министерството на икономиката, туризма и спорта на Република Словения. В своето изказване вицепремиерът Атанас Зафиров се фокусира върху значението на по-добрата транспортна свързаност между България и Китайската народна република. Той подчерта необходимостта от товарна железопътна връзка между двете страни и директна самолетна линия между София и Пекин. Вицепремиерът на Република България заяви, че улесняването на достъпа на български стоки до китайския пазар е от голямо значение за развитието на отношенията между двете страни и изрази надежда, че в скоро време ще се установят „зелени канали“ за внос на български продукти в Китай. От българска страна гости на събитието бяха и министърът на околната среда и водите г-н Манол Генов, Н. Пр. г-н Андрей Техов, извънреден и пълномощен посланик на България в Китайската народна република, както и г-н Владислав Спасов, генерален консул на Република България в Шанхай.

На 21 май екип на Центъра взе участие в друго паралелно събитие – „Кулинарна среща – кухня от Централна и Източна Европа и вкусът на Джъдзян“. На събитието бяха поканени 100 гости от различни държави, сред които и български представители. В своята реч по време на събитието заместник-кметът на Нинбо г-н Сю Цян подчерта, че универсалният език на кулинарията може да задълбочи сътрудничеството между град Нинбо и страните от ЦИЕ. Събитието беше модерирано от Ли Синфан, заместник генерален директор в Департамента по култура, радио, телевизия и туризъм на провинция Джъдзян. Приветствия отправиха още Йе Джънбо, заместник-председател на Политическия консултативен съвет на провинция Джъдзян; Матей Шкорц, заместник-директор на дирекцията за индустрия и предприемачество на Република Словения, и Горан Йосипович, заместник-министър на туризма и младежта на Република Сърбия. Акцент бе поставен върху спецификите на регионалната кухня на китайската провинция Джъдзян. Освен това беше представена и богата културна програма. Сред поканените на събитието бяха представители на управлението на провинция Джъдзян, Департамента по култура, радио, телевизия и туризъм на провинция Джъдзян, Департамента по търговия на Джъдзян, Общинския партиен комитет и правителството на град Нинбо, Партийния комитет и правителството на район Дзянбей, както и представители на страните от Централна и Източна Европа в Китай.

На 22 май д-р Момчил Станишев взе участие в Седмия диалог по митническо, инспекционно и карантинно сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), проведен под мотото „Интелигентни митници, безопасно земеделие, устойчива търговия“. Посланик Дзян Ю, специален представител в МВнР на Китай за Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ), изтъкна, че ръстът на търговията на Китай със селскостопански стоки от страни от ЦИЕ през миналата година е 12%, а сътрудничеството продължава да процъфтява в сфери като търговия, култура, наука и образование. Министърът на земеделието и храните на България д-р Георги Тахов определи диалога като важна стъпка за улесняване на процедурите и засилване на търговията. Той отбеляза, че България е завършила 11 от общо 39 процедури за достъп на свои селскостопански продукти до китайския пазар, в тясно сътрудничество с Генералната митническа администрация на КНР. Освен това д-р Тахов подчерта, че един от резултатите от този механизъм за сътрудничество е значителното увеличаване на обема на търговията между Китай и страните от ЦИЕ от 2012 г. до 2022 г. – със 142. 6%, достигайки 136.2 млрд. щ. д. през 2021 г., включително ръст от 1.5 пъти на износа на селскостопански продукти от страните от ЦИЕ за Китай. Министърът акцентира върху ролята на ЦНСССКЦИЕ като платформа за активен обмен и участие на компании от ЦИЕ в китайски изложения и така подчерта, че Центърът се е доказал като важен инструмент за насърчаване на сътрудничеството в земеделието и храните и за насърчаване на търговията със селскостопански и хранителни продукти в този формат.


Джао Дзънлян, заместник-министър на Генералната митническа администрация на КНР, подчерта, че изложението „Китай-ЦИЕ“ в Нинбо дава възможност за развитие на нови партньорства. Той се фокусира върху 50-годишнината от установяване на дипломатически отношения между ЕС и Китай, и постави акцент върху стратегическото доверие, взаимното разбирателство и сътрудничество. Освен това очерта бъдещите приоритети: дигитално развитие, адаптация към нови реалности, облекчаване на митническите политики и ускоряване на процедурите. Г-н Дзънлян посочи, че вече 126 вида селскостопански продукти от ЦИЕ имат регистрация и разрешение за износ на китайския пазар. В събитието и последвалата дискусия участваха представители на ресорни министерства, инспекционни и митнически администрации от страните от ЦИЕ, които обсъдиха конкретни стъпки за по-добра взаимна съвместимост на процедурите и по-устойчиви вериги на доставка.

На 23 май д-р Ива Венкова, експерт в ЦНСССКЦИЕ, взе участие в други две съпътстващи събития: глобална matchmaking среща, посветена на Tmall, както и matchmaking среща за трансграничен внос. По време на събитията беше представена информация по теми като: тенденциите в електронната търговия, каналите за продажба на чуждестранни продукти през онлайн платформи в Китай, логистика, както и процесът на регистрация в Китай на козметични продукти. Беше предоставена възможност и за двустранни срещи. В събитията взеха участие компании – изложители от щанда на ЦНСССКЦИЕ.

В допълнение, като част от 4-тото международно изложение „Китай-ЦИЕ“ в Нинбо се провеждат и редица паралелни събития, бизнес сесии и мероприятия, посветени на културния обмен между Китай и ЦИЕ. Така на 24 май в изложбения център беше организирано събитие „Discover Bulgaria Through Its Letters“ във връзка с отбелязването на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.