21.10.2024 / Посещение на Директора на ЦНСССКЦИЕ в китайската провинция Шандун
В периода 15 – 18 октомври 2024 г. д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, посети китайската провинция Шандун, където взе участие в Шестата среща на местните лидери „Китай – ЦИЕ“ в гр. Йентай. Събитието е организирано от правителството на провинция Шандун, Асоциацията на управителите на провинции „Китай – ЦИЕ“ и Секретариатът за сътрудничество между Китай и ЦИЕ. Срещата на местните лидери се провежда веднъж на две години и предоставя възможност за търсене на нови перспективи за бъдещо сътрудничество.
По време на Шестата среща на местните лидери „Китай – ЦИЕ“ беше организирана и изложба на продукти (храни, напитки, козметика) от 14-те страни от Централна и Източна Европа. Щандът, на който бяха представени български продукти се радваше на голям интерес от посетители.
В първия ден от визитата си в провинция Шандун д-р Станишев посети базираната в гр. Йентай фабрика на Yantai Tayho Advanced materials Co.,Ltd, – един от най-големите текстилни производители в Китай.
На следващия ден стартира Форумът на ректорите „Китай-ЦИЕ“, който събра участници от академичните среди на Китай и страните от ЦИЕ, сред които представители на Шандунския аграрен университет, Европейската академия, Гръцката академия за селскостопански науки, Унгарската академия на науките, Полската академия на науките, Аграрен университет – Атина, Асоциацията за обмен в областта на образованието между Китай и Сърбия, Словашкия аграрен университет в Нитра, Университета на Източно Сараево, Университета на Нови Сад, Университет „Св. Св. Кирил и Методий“ в словашкия град Търнава и др.
По време на тазгодишния форум сред най-обсъжданите теми бяха икономическият и технологичният обмен, както и селскостопанското сътрудничество. Форумът на ректорите „Китай-ЦИЕ“ беше открит от губернатора на китайската провинция Шандун, г-н Zhou Naixing, като модератор на срещата беше prof. Leng Changjian, Президент на Шандунския аграрен университет. Тема на първата част на Академичния форум беше „модерното интелигентно земеделие“, по време на която бяха разгледани въпроси, свързани с продоволствената сигурност, използването на изкуствен интелект, нанотехнологии и GPS за модернизиране на земеделието. Академичният форум продължи с дискусия за значението на начина на хранене за здравословното състояние на хората. Бяха обсъдени актуалните тенденции в потребителските предпочитания и намирането на здравословни варианти за обработката на хранителни продукти. Участниците във форума подчертаха ролята на потребителите като агенти на промяната в сектора. Предмет на дискусия беше и борбата срещу климатичните промени и свързаните с нея предизвикателства, например в отглеждането на добитък.
В рамките на Форума д-р Станишев произнесе реч, в която подчерта фундаменталното значение на земеделието за икономическото развитие на всяка страна. Директорът на ЦНСССКЦИЕ адресира актуалните предизвикателства в сектора, пред които се изправят както страните от Централна и Източна Европа, така и Китай, включително борбата с последствията от коронавирус пандемията и повишаващото се търсене на висококачествена храна. Д-р Станишев подчерта, че тези фактори обуславят необходимостта от създаването и развитието на платформи за иновативни решения, които да улеснят обмена на знания и добри практики и да поставят началото на нови партньорства. Така д-р Станишев аргументира подкрепата на ЦНСССКЦИЕ за учредяването на Алианс за иновации в модерната аграрна наука и образование „Китай-ЦИЕ“.
На 16 октомври беше подписана и Декларацията от Тайшан, с която се учреди Алиансът за иновации в модерната аграрна наука и образование „Китай-ЦИЕ“. Новосъздаденият Алианс е международна многостранна платформа за сътрудничество с нестопанска цел, учредена от 64 члена на аграрни университети, изследователски институти и предприятия от Китай и страните от Централна и Източна Европа, като ЦНСССКЦИЕ е съучредител. Инициатор на алианса е Шандунският аграрен университет и Алиансът се основава на Шандунския провинциален изследователски център за обмен и сътрудничество със страните от ЦИЕ и Шандунския мозъчен тръст за изследвания и развитие на външните работи. Съгласно Декларацията Алиансът се ангажира да стимулира технологичният обмен и сътрудничеството в модерното селско стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа, като работи за прилагането на висококачествено образование, научни практики и технологии в земеделието.
Участието на ЦНСССКЦИЕ в учредяването на Консорциум за иновации в модерната аграрна наука и образование „Китай-ЦИЕ“ и последващото създаване на бюро за връзки в България ще допринесе за по-нататъшното развитие и обогатяване на сътрудничеството с нови проекти и инициативи, включително в областта на аграрното образование и селскостопанските научни изследвания съвместно с Китай и държавите от ЦИЕ.
В продължение на визитата си, на 18 октомври в гр. Тайан, д-р Момчил Станишев проведе срещи с ръководството на Шандунския аграрен университет, където изнесе лекция пред магистри и докторанти на висшето учебно заведение, представяйки дейностите на ЦНСССКЦИЕ в рамките на инициативата за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ. Също така той разгледа демонстрационните експериментални градини на Шандунския университет, където се запозна с отглеждането на патладжани и домати от изследователи и студенти.
Шандунският аграрен университет е учреждение с дълги традиции, основано през 1906 г. Учебното заведение е вторият университет, създаден в провинция Шандун и е изградено съвместно от Министерството на земеделието и селските райони на Китай, Националната администрация по горите и пасищата и Народното правителство на провинция Шандун. Университетът е един от първите китайски университети за обучение на млади таланти в сферата на селското и горското стопанство. Шест от изучаваните дисциплини в Шандунския аграрен университет, сред които растениевъдство, животновъдство и селскостопански науки, попадат в топ 1% на световните университетски класации.