Пловдив
В периода 10.12 – 13.12.2024 г. в Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа в Аграрен университет – Пловдив се проведе третото издание на Академия по предприемачество в земеделието. Академията е продължение на успешно провелата се през 2023 г. Акселераторска програма за стартиращи предприятия в областта на селското стопанство между Китай и ЦИЕ и цели развитието на предприемаческия климат в големите български градове извън столицата.
По време на пловдивското издание на Академия по предприемачество в земеделието участници от цялата страна подготвиха и представиха разнообразни и иновативни проектни идеи на земеделска тематика.
Академията по предприемачество в земеделието беше открита от д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ и доц. д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрен университет – Пловдив. Те подчертаха важността на подобни инициативи за развиване и усъвършенстване на предприемаческите умения при младите хора, както и за стимулиране създаването на иновативни концепции и идеи. На откриването на третото издание на Академията присъстваха още заместник-ректорът по научна и международна дейност проф. д-р Димо Атанасов и главният секретар по институционално сътрудничество и комуникации проф. д-р Светла Янчева.
През седмицата на Академията участниците имаха възможност да надградят своите знания и умения и да разгърнат своята проектна идея с помощта на интензивна обучителна програма. Като лектори в програмата се включиха:
Гл. ас. д-р Крум Христов, преподавател в Аграрен университет – Пловдив, който поясни на участниците някои от актуалните проблеми и предизвикателства в селското стопанство – продоволствени, фермерски, енергийни и екологични, както и икономическите концепции за разрешаването им. Д-р Христов представи особеностите на общата селскостопанска политика на ЕС и развитието й през последните десетилетия. Беше акцентирано върху различните европейски програми и проекти за подобряване качеството на храните, както и насърчаване на жизнеспособността на селските райони.
Гл. ас. д-р Добри Дунчев, преподавател в Аграрен университет – Пловдив, разисква една от най-важните теми за всеки предприемач – за лидерството и управлението на екипи. Участниците разгледаха някои от най-известните примери за успешни лидери в световен мащаб и научиха кои качества определят добрия лидер. Д-р Дунчев обясни характеристиките на различните лидерските стилове и какви професии и длъжности са най-подходящи за всеки от стиловете. Бяха проведени и симулационни игри, по време на които участниците тестваха своите комуникационни умения.
Проф. д-р Божидар Иванов от Института по аграрна икономика обясни актуалните тенденции в развитието на българското земеделие.
Доц. д-р Костадин Коларов, директор на Институт по предприемачество към УНСС, даде на младите предприемачи много ценни съвети за успешното бизнес планиране и моделиране, обяснявайки подробно характеристиките на популярния бизнес модел Canvas и неговото приложение в практиката.
Д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, отговори на въпроса „Quo vadis, предприемачество“ и представи стъпките по стартиране на бизнес – от създаването на бизнес идея, през подготвянето на бизнес план и формирането на екип, до популяризирането на бизнеса и реалните приходи. В рамките на симулационните игри участниците имаха възможност да изготвят в екип план за създаването на нов бизнес.
Доц. д-р Антонина Хабова, преподавател в УНСС, представи характеристиките на китайската култура и особеностите на протокола и етикета в дипломатическото и бизнес общуване. Тези знания ще бъдат от голяма полза за участниците, които проявяват интерес към осъществяване на бизнес с китайски партньори и навлизане на азиатските пазари.
Ясен Танев от Цифров иновационен хъб „Тракия“ въведе участниците в основите на киберсигурността и обясни по какъв начин младите предприемачи могат да предпазят себе си и своите бизнеси от киберпрестъпления като кражба на интелектуална собственост, кибершпионаж, нарушения на личните данни и други.
Росен Иванов от Аграрен университет – Пловдив отговори на един съществен въпрос за всички предприемачи – Why Startups Fail? Г-н Иванов обсъди актуалните тенденции в развитието на стартъпите, като подчерта, че рискът от провал в рамките на първите десет години е между 60 и 90%. Росен Иванов представи и основите причини за провал на стартъпите – липса на капитал, недостатъчна ликвидност, последици от коронавирусната пандемия.
Доц. д-р. Атанас Владиков, преподавател в Пловдивски университет – Паисий Хилендарски, представи на младите предпримачи възможности за финансиране на проектните предложения чрез европейски фондове и програми като Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони, програма „Хоризонт Европа“ за научни изследвания, Европейският социален фонд и програма „Единен пазар“ за заетост. Бяха разгледани и възможностите за държавна и стартова помощ за земеделци.
Гл. ас. д-р Станимир Андонов, преподавател в Технически университет – София, запозна участниците с актуалната тема за маркетингова и брандинг стратегия. Д-р Андонов обясни как младите предприемачи могат да изградат успешен бранд чрез съобразяване с тенденциите на пазара и предпочитанията на клиенти. В рамките на панела участниците разработиха стратегия за създаване и популяризиране на свой бранд в сектор земеделие.
За допълнителна подготовка на участниците ЦНСССКЦИЕ предвиди в програмата на Академията и два менторски панела, в рамките на които младите предприемачи дискутираха с ментори своите проектни концепции и получиха ценни насоки за подобряване на предложенията и адаптирането им към реалната обстановка. Като ментори в пловдивското издание на Академията се включиха успешни предприемачи от региона – производител на козметични продукти от роза и производител на здравословни продукти от ядки.
На 12 декември, четвъртък, д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, присъства на официалната церемония по връчване на дипломите на завършилите студенти от тазгодишния випуск на Аграрен университет – Пловдив. В същия ден г-н Ян Тиен – началник на отдел „Образование“ в посолството на Китайската народна република в Република България посети Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и ЦИЕ, където се срещна с д-р Станишев и с участниците в Академията по предприемачество в земеделието. Г-н Тиен представи на участниците актуални възможности за обучение в Китай и пожела успех в Академията.
По време на финалния ден на Академия по предприемачество в земеделието на 13 декември участниците имаха възможност да доразработят своите проектни концепции и да ги представят в рамките на 10 минути пред четиричленно жури, което след таен вот взе решение да определи за победител Гергана Керменова, чието проектно предложение „Нов нишов пазар: решение на проблема с реализацията на пчелния мед в България“ събра най-голям брой гласове.
Гергана Керменова спечели финансова награда в размер на 5000 лв., с която да изпълни своя проект.
Екипът на ЦНСССКЦИЕ изразява своята благодарност към ръководството на Аграрен университет – Пловдив за активното сътрудничество в организирането и провеждането на третото издание на Академия по предприемачество в земеделието. Поздравяваме Гергана Керменова за извоюваната награда и всички участници за положените усилия. Пожелаваме им попътен вятър в настоящите и бъдещите им начинания и нека Академията бъде само една стъпка в тяхното развитие!