Мисия, визия и цели
През 2012 г. Китай се обръща към страните от Централна и Източна Европа с предложение относно регионално сътрудничество в рамките на формата за Сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ. Централна и Източна Европа (като абревиатура – ЦИЕ) е група от държави, разположени в Централна, Югоизточна, Северна и Източна Европа.
Сътрудничеството между Китай и страните от Централна и Източна Европа е инициатива на Министерство на външните работи на Китайската народна република за насърчаване на бизнеса и инвестиционните отношения между Китай и страните от Инициативата за Сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ. През 2014 г. в Букурещ е подписан Меморандум за създаването на Център за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. ЦНСССКЦИЕ е създаден към Министерство на земеделието и храните на Република България, на основание чл. 60 от Закона за администрацията на Република България, като юридическо лице – второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на земеделието и храните.
Издръжката на ЦНСССКЦИЕ се формира основно от субсидия от републиканския бюджет на Република България чрез бюджета на Министерството на земеделието и храните на Република България, приходи от собствена дейност и дарения. Китай и страните от ЦИЕ не дължат заплащане на членски внос или други такси към Центъра.
На 24 ноември 2017 г. е открит първият „Логистичен хъб и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти“ в Тракия икономическа зона, Пловдив, България.
16plus1Cloud (www.16plus1cloud.org) е дигитална онлайн платформа за консолидиране на продукти, която допълва „Логистичен хъб и Павилион за електронна търговия със селскостопански и други продукти„ – България.
Офисът за връзка към ЦНСССКЦИЕ се намира в “Младежки иновационен център Китай (Нинбо) – Централна и Източна Европа”, град Нинбо, КНР и служи като постоянно представителство към ЦНСССКЦИЕ. Към офиса за връзка има на разположение оборудвано демонстрационно пространство – Павилион, служещо за експонирането на мостри на селскостопански и други продукти от Централна и Източна Европа.
На 21 февруари 2019 г. в Аграрния университет в Пловдив е открит „Демонстрационен център за електронна търговия със селскостопански и други продукти“. Центърът в Аграрния университет е част от проекта „Демонстрационна зона на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа“, официално стартиран през 2018 г. от министър-председателите на България и Китай – Бойко Борисов и Ли Къцян, модел на цялостен селскостопански цикъл, от производството до реализирането на световните пазари.